Marianna Školnikovičová

Marianna Školnikovičová

Môj príbeh so zelenými potravinami GW

Zelené potraviny spestrujú našu stravu už dlhý čas. Prvýkrát sme sa s nimi zoznámili v terapeutickom centre v Prešove, kde nám boli vrelo odporúčané po úraze hlavy môjho syna ako detox, bolo to už  pred viac ako 4,5 rokmi. 

Syn mal po úraze poškodenú krátkodobú pamäť, prejavovalo sa to tým, že sa nevedel rozpamätať na kamarátov, susedov, udalosti z predošlého dňa a nevedel sa vôbec učiť a mal mnohé ďalšie problémy. Vtedy bol žiakom 8. ročníka ZŠ.

V nemocnici ho najskôr neposlali na CT mozgu, čo malo byť základom prvotného vyšetrenia na úrazovke a neskôr keď neprechádzali každodenné bolesti hlavy, prichádzali stále zmeny nálady a dezorientácia zobrali ho do nemocnice a tam nám povedali, že to je starý úraz ( 2 týždne), že s tým už nič nevedia urobiť a že má ísť do školy. Žiadna iná rada nepadla. On ale školu vtedy nezvládol a začal opakovane v škole kolabovať. 

Veľkú úlohu v tomto celom hralo aj to, že je narodený cisárskym rezom a dnes už viem, že tieto deti majú úplne iný črevný mikrobióm, inú imunitu a ak sa nezačne črevo vyživovať už v útlom veku, prichádzajú mnohé oslabenia a neskôr aj ochorenia. Toto som vtedy ešte nevedela. Zostal doma na 8 mesiacov. Vtedy mi pani terapeutka vysvetlila, ako to celé v našom organizme funguje. Ak je mozog neustále v strese a pod tlakom, dieťa je frustrované, tak mozog vyčerpáva svoje energetické zásoby a začne ich čerpať z ,,malého mozgu,, a tým je náš tráviaci systém. Ak je tento oslabený, črevo sa začne oslabovať a môže prísť k jeho priepustnosti. 

Vtedy sa začnú toxíny dostávať do krvi a ešte viac dráždiť nervovú sústavu. Obmedzí sa vstrebávanie minerálov , vitamínov a rôznych iných látok, ktoré pomáhajú aj pri detoxikácii tela. Detoxikačné procesy v nás prebiehajú neustále, to ako si s tým telo poradí je ale zložené z viacerých faktorov.  

Čudovala som sa, že niečo také môže synovi pomôcť pri poškodenej krátkodobej pamäti. Najskôr som všade hľadala informácie ako to vlastne je a akú chlorellu si vybrať. Informácií bolo všade veľmi málo. 
Vyberala som v tej dobe inštinktívne. Začínali sme s dávkou 3x3 tbl. A neskôr dávku chlorelly  syn postupne navýšil na 3x10 tbl. Pri tom všetkom sme ešte upravili stravu, vysadili cukry, lepok a mlieko- aby sme odľahčili tráveniu a telo tak mohlo využívať energiu tam, kde ju potrebuje. 

Asi po 2 týždňoch prišli abstinenčné príznaky – bez cukru. Bolesti hlavy a rúk, nôh, únava, ktorá pretrvávala asi 2 mesiace. Po mesiaci  sa začalo prejavovať zapáchajúce neustále potenie a tu už hrala úlohu chlorella , ktorá mu pomohla aby sa začali spúšťať ozdravné procesy v organizme a to aj čisteným cez kožu. 
Neskôr sme pripojili ďalšie terapeutické metódy  biofeedback, INPP terapiu, neskôr asi po pol roku kraniosakrálnu terapiu. Po troch mesiacoch nastal nečakaný zvrat, syn sa skľudnil a začal mať slnečné dni, ktoré pribúdali. Začal sa učiť, chodiť zas von so svojimi rovesníkmi a postupne všetko zvládal lepšie. Trvalo to celé 8 mesiacov, kým sa mohol vrátiť do bežného života a do školy. 

Na začiatku bola ale výživa , črevo a chlorella. 
Čakala som že mne ako psoriatičke, sa pri tomto všetkom zhorší psoriáza. Opak bol však pravdou. Popri synovi som upravila stravu aj ja a užívala chlorellu,  po 4 mesiacoch ostala koža bez škvrniek a vysušených miest a tak je tomu do dnes. 

Toto vtedy ťažké obdobie pre celú našu rodinu mi ale ukázalo smer. 
Začala som sa vzdelávať viac a viac a robím to do dnes, keďže doba ide dopredu. Začala som sa terapiám venovať do hĺbky. Snažím sa ísť po príčine a nie po dôsledku. 
V každej jednej terapii ktorú robím, odovzdávam kúsok seba, kúsok môjho príbehu. ,, Stavať dom od základu´´ som teda začala u každého klienta, ktorý ma vyhľadá. 

Až neskôr asi po 2 rokoch som sa dostala cez pani doktorku zo Žiliny ku Green Ways. Mala už dlhoročné skúsenosti aj s kolegom lekárom s touto chlorellou a jačmeňom a vtedy mi vysvetlila, aké je dôležité, aby klienti , ktorí ku mne prichádzajú nezaťažovali svoje telo ďalšími aditívami, ktoré niektoré značky obsahujú, ale aby zaradili do svojej výživy čistú a kvalitnú chlorellu, ktorou je Green Ways. 
S Andrejkou Czanikovou som sa stretla až po niekoľkých rokoch užívania už chlorelly Green Ways. Trpezlivo mi vysvetlila, prečo je dobré do svojej výživy zaradiť aj jačmeň a akou starostlivosťou  prechádza Green Ways , kým sa ku mne dostane. 

Pre prácu v poradenskom tíme som bola prakticky už  rozhodnutá. Toto jej objasnenie ma len utvrdilo, že robím správnu vec. Aby moji klienti dostali čo najlepšiu starostlivosť na ceste ku zdraviu a šťastnému životu. Teší ma, že sa ľudia začínajú zaujímať o svoje zdravie a zdroje hľadajú tam, kde im to je najprirodzenejšie a to je v prírode . 
Pracujem ako terapeut a v mojej praxi pracujem s rôznymi ochoreniami a oslabeniami. Mojím ukazovateľom k nastaveniu ozdravných mechanizmov je komplexná diferenciálna diagnostika. ktorá zahŕňa neuroobraz, neuromotoriku, neurosenzoriku, črevnú dysbiózu a ďalšie. 

Medzi menej známe patrí kraniosakrálna terapia, ktorá patrí medzi jemné manuálne terapie, ktorá pracuje s kraniosakrálnym systémom. Tento systém zahrňuje mozgovomiechovú tekutinu, obaly centrálneho nervového systému, krížovú kosť spolu s kosťami lebky. Môžete si ju predstaviť ako počítačovú sieť, ktorá je napájaná na všetky časti vášho hardware vo vašom tele. 

Aj keď pracujem aj s mozgovými ochoreniami, každá cesta začína vždy rovnako, výživou. V liečbe som len ,,sprevádzač,, ktorý nasmeruje na cestu zdravia , ale tú cestu musí každý klient absolvovať sám. U detí pracujem aj s rodičmi a učím ich vnímať vidieť zrkadlo, ktoré im deti nastavujú. Ak sa to podarí, je to tá najlepšia odmena. ,,Pomáham tým, ktorí chcú byť zdraví“.