Váš poradca vo výžive

BOŽENA ECLEROVÁ

BOŽENA ECLEROVÁ

AZDRAVIE

Každý človek prechádza počas života určitými zdravotnými etapami. Ja som nebývala často chorá, možno raz za 10 rokov. Deti ma nevídali ubolenú, ale naopak plnú energie. Nikdy som sa fyzicky nešetrila, rada som pracovala či v práci, alebo okolo 17 árovej záhrady.

S odstupom času si uvedomujem, ako som organizmus využívala, ale výživovo ho nepodporovala. Moje prvé zdravotné problémy sa prejavili tenisovými lakťami. Priebežne som zobrala zopár obstrekov, nejaké lieky od bolesti a rehabilitácie. Na čas bol pokoj. Ale nič sa nezlepšilo na dlho. Bol to jeden kolotoč. Viac diagnóz sa mi spustilo po 50tke.
V 52 rokoch operácia očí - katarakt (šedý zákal), za nejaký čas operácia ramena - degeneratívne zmeny.

V nemocnici bol čas premýšľať, čo robím zle v stravovaní, veď nie je možné v 50tich rokoch mať starecké choroby. Čítala som aké zdravé sú šťavy, tak som poctivo odšťavovala ovocie a zeleninu.

Ale ani táto zmena nestačila. Prišiel ďalší problém v podobe tŕpnutia rúk aj cez deň, aj v noci. Viete ako to chodí, než sa dozviete diagnózu posúvajú vás od lekára k lekárovi a predpisujú lieky. Ako sa môžem liečiť, keď neviem čo mi je. Preto žiadam obvodného lekára o výmenný lístok a sama si vybavujem vyšetrenie v NURCH.

Konečne viem, že mám osteoartrózu drobných kĺbov rúk, predpísané lieky - analgetiká a nesteroidné antireumatiká.

Mne nestačí jedna diagnóza, netrvá dlho a k osteoartróze sa pridáva ešte fibromatoza palmaris. U mňa sa to prejavilo bolesťou stredného prsta ruky a hrčkami v dlani. Na bolesť sa budím i v noci, viem, že môj otec mal tento problém a ruku mu operovali. Už dávnejšie sa stravujem inak, ako moji rodičia. Uvedomujem si, že organizmus má regeneračné schopnosti a snažím sa ho v tom podporovať.

Asi v marci 2014 spoznávam zelené potraviny a začínam ich jesť. Nedržím sa odporúčaných dávok na krabičkách, jem približne 30 chloriell a 2 čajové lyžičky jačmeňa. Zaujíma ma vplyv zelených potravín na ľudský organizmus.

Čítam všetko o týchto produktoch a tiež príbehy ľudí, ktorým zelené potraviny pomohli. Preto som vytrvalá a stav sa mi priebežne zlepšuje. Keď píšem vytrvalá, tak k lepšiemu sa to pohlo pri vyšších dávkach, cca 50 chloriell a 5 čajových lyžičiek jačmeňa.

Zisťujem, že stačilo iba k mojej strave pridať ešte nejaký doplnok a môj stav sa natoľko zmenil, že dnes prst bez bolesti ohýbam, hrčky v dlani síce mám, ale nie je to na operáciu. V 63 rokoch sa cítim super vitálne, už štvrtý rok cvičím s trénerom fyzioterapeutické cvičenie a aj s vlastným telom.

Osteoartrózu rúk mám, no neberiem žiadne lieky. A keďže sa s manželom cítime fyzicky mlado, už 4 roky trénujeme spoločenské tance do týždňa 2 hodiny, inak je to makačka :).
A v zime lyžujeme. Obaja si uvedomujeme, že roky rýchlo plynú a my si chceme život užívať a nie v chorobe prežívať.
Nebojte sa aj vy zobrať rozhodovanie za svoje zdravie do svojich vlastných rúk.

NEVÁHAJTE MA KONTAKTOVAŤ

Máte otázky? Napíšte mi.