Váš poradca vo výžive

MICHAELA BARKÓCIOVÁ

MICHAELA BARKÓCIOVÁ

AZDRAVIE

Môj zelený príbeh sa začal písať pred takmer dvomi rokmi, ale ten zdravotný ešte oveľa, oveľa skôr, 10 rokov dozadu. 

Keď som mala 16 rokov, z večera do rána ma prestalo poslúchať pravé oko. Najskôr to bolo len večer zahmlené videnie, ktoré sa ale prudko zhoršovalo a nasledujúci deň ráno som už videla ako pod vodou a do večera som sama nedokázala zísť po schodoch. Diagnóza znela zápal zrakového nervu. Trasu rúk a nepredstaviteľnej únave, ktorá ma trápila hádam aj rok predtým, ešte nikto nevenoval pozornosť. 

Nasledoval rok plný behaní po rôznych lekároch a nemocniciach, až sa konečne dohodli, že všetky moje príznaky sa dajú zhrnúť pod diagnózu s číslom G35 - relaps - remitujúca skleróza multiplex. Nasledovali roky štúdia, hľadanie vhodného lieku, skúšanie x výživových doplnkov, ďalší zápal nervu, zmena jedálnička, homeopatiká... až sa mi nakoniec podarilo svoj klinický stav stabilizovať. Bez problémov som zvládla vyštudovať farmáciu na vysokej škole + 4ročnú školu klasickej homeopatie po víkendoch a fandila som si, ako dobre sa napriek svojej diagnóze mám. 

Zo všetkých strašných vecí, ktoré sa mi mohli diať, sa mi totiž diali len tri a s tými som sa naučila žiť. Bola som stále dosť unavená, ale bolo to lepšie ako kedysi. Lekárka mi tvrdila, že to má predsa každý SM-kár a mám byť rada, že stále vládzem študovať a neskôr chodiť normálne na 8 hodín do roboty. Zrakový nerv sa mi síce zahojil a zrak vrátil, ale s každoročnou kontrolou jeho vlákna ubúdali, avšak podľa lekárov to bolo „normálnou rýchlosťou“. Bolo mi povedané, že takto to proste je a bude, nervy sú poškodené, zápal stále niekde pod jazvou tlie a nič sa s tým nedá urobiť. Každý mesiac som bývala chorá. Nič vážne, nádcha sem, angína tam, aby som sa nenudila, tak pravidelne zápal močových ciest. Antibiotiká som brala 3 až 6x do roka. 

V tom čase som v rámci svojho povolania písala články o liečivých rastlinách pre isté občianske združenie. Poprosili ma o článok o jačmeni a chlorelle, že to teraz letí a čo je na tom pravdy a či je to fakt taký zázrak, alebo len šikovný marketing. Pustila som sa teda do štúdia a písania a hoci ma zelené potraviny už vtedy celkom nadchli, bála som sa ich užívania popri autoimunitnom ochorení. 

Ako to však býva, keď sa niečo má stať, celý vesmír sa spojí, aby sa to stalo a v krátkom čase sa udiali veci, ktoré ma napokon presvedčili, aby som to skúsila. 3 týždne po posledných antibiotikách som zasa ochorela a seriózne ma to už prestalo baviť tolerovať a zvaľovať na lieky tlmiace imunitu. Natrafila som „náhodne“ v istej facebookovej skupine na svoju dnešnú „zelenú“ poradkyňu Andrejku Czanikovú a rozhodla som, že sa minimálne poradím s človekom, ktorý so zelenými potravinami pracuje. Z každej strany sa zrazu okolo mňa vyrojili skúsenosti ľudí s jačmeňom a chlorellou a všetci mi hovorili, že keď už, tak choď do Green Ways, je to drahšie, ale máš záruku kvality. A napokon som sa na názor opýtala aj neurologičky, ktorá mávla rukou, že x jej pacientov to užíva a nikomu sa zatiaľ nič hrozné nestalo, tak keď chcem, nech si to jem. 

Začala som teda pomaličky podľa autoimunitného protokolu jesť Jačmeň a Chlorellu Green Ways, až som sa zastavila na svojej dnešnej dávke, 3 – 4 PL jačmeňa a 30 – 40 chloriell denne. Už predtým som sa o svoju stravu a životný štýl dosť starala, takže žiadne strašné príznaky detoxu ani reakcie sa nekonali. Chutilo mi to a verila som, že uškodiť to nemôže. Za 15 mesiacov som namiesto 15x bola chorá iba 3x, aj to sa mi vyhli respiračné infekcie a potrápili ma len dva zápaly močových ciest a jedna žalúdočná viróza. Antibiotiká som užívala iba raz. 

S údivom som si ale po pár mesiacoch všimla, že mám oveľa viac energie. Namiesto obvyklých 750m v bazéne s dvomi prestávkami som zrazu vládala zaplávať kilometer bez pauzy. K plávaniu 2x týždenne som pridala rannú jogu, čo bolo dovtedy nepredstaviteľné. Mala som čo robiť, aby som dokázala ráno načas vstať z postele, nieto ešte cvičiť. Kým o turistike som pred zelenáčmi viac-menej mohla len snívať, teraz brázdim chodníky pravidelne. 
Najkrajšie prekvapenie ma však čakalo na očnom. Ten „normálne“ sa stenčujúci zrakový nerv sa zrazu stenčovať prestal a jeho stav sa stabilizoval! 
Potešila ma aj kontrola u gynekológa, v prsníkoch som totiž mala roky cysty. Z pôvodných štyroch mám dnes iba jednu a aj tá je o pol cm menšia, ako bývala. Nepochybujem o tom, že časom sa vďaka zelenáčom aj tá stratí úplne. 

Zvykla som hovorievať, že napriek skleróze sa mám dosť dobre a vediem takmer normálny život. Po takmer dvoch zelených rokoch sa však cítim, akoby som už žiadnu sklerózu nemala a život si užívam nie takmer, ale naozaj naplno. Zelené potraviny vrelo odporúčam každému. Teoretické poznatky, ktoré som o nich študovala, som si v praxi krásne potvrdila na sebe a prekvapili ma aj mnohými ďalšími účinkami, ktoré majú, ale vedecky ich zatiaľ nikto neskúmal. 

Rozhodla som sa, že prostredníctvom tohto tímu poradcov a spoločnosti Green Ways ich potenciál chcem priblížiť ľuďom, ktorí na tom boli podobne ako ja pred 10-timi rokmi, keď som sa potýkala s vážnou diagnózou bez medicínskeho vzdelania a lekári mi pomohli iba čiastočne. 
Keď sa nikto z nich nedokázal pozrieť na moje zdravie komplexne a pochopila som, že ho do svojich rúk musím vziať sama. Keď som sa rozhodla vyštudovať farmáciu, pretože som v duchu vedela, že komplexné riešenia existujú na každé ochorenie, ale aby som ich našla a pochopila, musím vedieť, ako ľudské telo funguje a ako fungujú látky, ktoré do neho dávame. Farmácia nie je len o liekoch. Farmácia ma naučila aj to, ako fungujú potraviny (nielen tie zelené), výživové doplnky a liečivé rastliny a huby a najmä to, ako správne všetky tieto zložky kombinovať, aby mal z toho človek (zdravý aj chorý) čo najväčší úžitok. Byliny ma zaujali natoľko, že som sa ich štúdiu rozhodla venovať ďalšie štyri roky svojho života a tento rok končím doktorandské štúdium v oblasti skúmania liečivých rastlín. 

Počas mojej cesty mi obrovsky pomohla aj homeopatia a keďže sa stále pýtam ako a prečo a chcela som jej rozumieť, úspešne som absolvovala aj 4-ročnú Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie a v homeopatickej praxi sa stále kontinuálne vzdelávam. Osobná skúsenosť ma presvedčila, že väčšina ochorení má pôvod v našej konštitúcii a psychike a práve to sú oblasti, ktoré má homeopatia perfektne zmapované a vnímam ju ako vhodnú doplnkovú liečbu všetkých ochorení. Aj po 7-mich rokoch, kedy sa jej aktívne venujem ma stále prekvapuje jej potenciál pomôcť aj v prípadoch, kedy všetko ostatné zlyhalo. 

Ako alternatívnu liečbu homeopatiu častokrát vyhľadávajú tehotné ženy pri svojich problémoch. Rovnako tieto ženy majú zvýšené nároky na prísun živín, ktorému vieme krásne pomôcť zelenými potravinami. Ako farmaceutku ma tiež často kontaktovali, aby sa poradili o liekoch či bylinách v tehotenstve. V snahe rozumieť ich problémom skutočne do hĺbky a rozumieť pôrodu a jeho vplyvu na náš ďalší život (na mnohé ochorenia získavame predispozíciu už v maternici, či vďaka spôsobu, akým prídeme na svet a ako prežívame prvé chvíle na ňom) som preto začala intenzívne študovať aj informácie o tomto špecifickom období v životoch žien a stala sa dulou vo výcviku. To znamená, že som absolvovala ročnú teoretickú prípravu na sprevádzanie žien počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia a do ukončenia kurzu pre duly mi chýba ešte praktická časť a síce, sprevádzať ženu priamo pri pôrode. 

Tehotné ženy potrebujú, aby si s nimi niekto na dlhú chvíľu sadol, vysvetlil im, čo sa v ich tele deje a ako pomôcť tomu, aby sa to dialo s čo najlepším možným výsledkom pre mamu aj pre bábätko. Potrebujú komplexné informácie, ktoré lekári často nemajú chuť ani čas vysvetľovať (nehovoriac už o tom, že o mnohých z nich ani oni netušia). Pred 10-timi rokmi som ako mladý človek s vážnou diagnózou tiež potrebovala, aby si niekto so mnou na dlhú chvíľu sadol, vysvetlil mi, čo sa s mojím zdravím stalo a prečo a ako to napraviť. Taký človek vtedy neexistoval, musela som sa ním stať ja sama.

Ako najlepšou cestou ku zdraviu sa mi ukázala kombinácia kvalitných živín, ktorú zabezpečujú zelené potraviny Green Ways, konvenčnej farmakoterapie, liečivých rastlín a húb a homeopatie šitých na mieru pre konkrétneho človeka a jeho konkrétne ochorenie a životný štýl.
Ponúkam preto prísne individuálne konzultácie, kde sa na zdravotný stav vieme s klientom pozrieť z viacerých uhlov a vytvoriť konkrétny protokol terapie, ktorý mu bude najviac vyhovovať. 

Máte otázky? Napíšte mi.